Psi „vidí“ nosem − unikátní anatomické propojení čichu se zrakovým centrem jim umožňuje vnímat svět jinak
Vědci z Cornellovy univerzity nám opět o něco více přiblížili kognitivní funkce u psů. Pomocí MRI traktografie u nich zdokumentovali silné anatomické propojení mezi bulbus olfactorius a dalšími kortikálními oblastmi. Pro vnímání okolí je čich u psů mnohem důležitější, než jsme si dosud mysleli. Tento objev také může pomoci objasnit, proč slepí psi zvládají orientaci v prostředí mnohem lépe než lidé se stejným postižením.
Cesta do hlubin kortikálních oblastí
V neuroanatomickém bádání byla bílá hmota po dlouhou dobu považována za cosi neuchopitelného. Možnosti výzkumu spojení kortikálních oblastí byly velmi omezené, což se však výrazně změnilo s příchodem nových zobrazovacích metod. Dnes tedy máme možnost do této oblasti proniknout hlouběji.
Výzkumný tým z Cornellovy univerzity využil zobrazení difuzních tenzorů (DTI − diffusion tensor imaging) k tomu, aby zmapoval propojení kortikálních oblastí u psů. Takto se jim podařilo prokázat, že u nich mezi bulbus olfactorius a okcipitálním lalokem existuje přímé spojení (viz obr.). Rozsáhlá dráha zahrnuje hned 5 nervových drah bílé hmoty mozku směřujících do okcipitálního laloku, kortikospinálního traktu, limbického systému, piriformní kůry a entorhinální korové oblasti. U žádného jiného živočišného druhu takové spojení zatím prokázáno nebylo.
Obr. Propojení mezi bulbus olfactorius, limbickým systémem a piriformní kůrou, kde mozek zpracovává emoce a paměť, což je podobné i u lidi, zde navíc ještě propojení s kortikospinálním traktem a okcipitálním lalokem.
Zcela odlišný pohled
Tento nález nám přibližuje skutečné vnímání světa u psů. Propojení jejich zrakového centra s čichem jim dává zcela odlišný pohled na okolí, než na jaký jsme zvyklí my lidé. U lidí se spojují informace z čichu a zraku pouze v částech mozku zodpovědných za paměť a emoce. Lidé a psi tak vnímají například obyčejný příchod do místnosti jinak − lidé se orientují výhradně zrakem, zatímco psi do výsledného obrazu zapojují i čich.
Zrakové postižení je u psů poměrně časté, přesto tito jedinci jeví menší potíže s orientaci v okolí než stejně postižení lidé. Jsou dokonce nadále schopni třeba i aportovat. Čich u psů hraje v jejich kognitivním vnímání pravděpodobně prominentní až dominantní úlohu. S určitou nadsázkou tak můžeme říct, že psi „vidí“ nosem. Toto zjištění by mimochodem mohlo být určitou formou psychického uklidnění právě pro majitele zrakově postižených psů.
(kata)
Zdroje:
1. Andrews E. F., Pascalau R., Horowitz A. et al. Extensive connections of the canine olfactory pathway revealed by tractography and dissection. J Neurosci 2022 Aug 17; 42 (33): 6392−6407, doi: 10.1523/JNEUROSCI.2355-21.2022.
2. Hayes C. Study finds new links between dogs’ smell and vision. Cornell Chronicle, 2022 Jul 18. Dostupné na: https://news.cornell.edu/stories/2022/07/study-finds-new-links-between-dogs-smell-and-vision
3. Kiniry M., Calligan T. Cornell researchers find new links between dogs’ smell and vision. WGCU News, 2022 Jul 27. Dostupné na: https://news.wgcu.org/show/gulf-coast-life/2022-07-27/cornell-researchers-find-new-links-between-dogs-smell-and-vision
4. Koumoundouros T. Dogs might actually 'see' through smells, brain scans suggest. Science Alert, 2022 Jul 23. Dostupné na: www.sciencealert.com/dogs-smell-is-tightly-linked-to-the-visual-parts-of-their-brain
5. Zobrazení difuzních tensorů (DTI) a výzkum anatomie bílé hmoty. Neurochirurgická klinika FZS UJEP. Dostupné na: http://nchusti.kzcr.eu/odborna-verejnost/teoreticke-programy/page/zobrazeni-difuznich-tensoru-dti-a-vyzkum-anatomie-bile-hmoty
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Nové nadějné postupy v terapii hemangiosarkomu u psů získávají reálné kontury
- Top 5 nejčastějších poranění svalů a šlach u psů
- Jak na kolaps trachey u psů?
- Top 5 situací využití gabapentinu ve veterinární praxi... a kdy naopak vhodný není
- Osteoartróza koček a její terapie pomocí monoklonálních protilátek