Rizikové faktory vedoucí ke komplikacím po zavedení periferního intravenózního katétru
Flebitida, extravazace, okluze a dislokace periferního intravenózního katétru patří mezi nejčastější komplikace při jeho použití. Tým britských odborníků z Royal Veterinary College nyní přišel s novými rizikovými faktory, které se na těchto komplikacích mohou podílet, a to s cílem zvýšit úroveň veterinární péče. Stručně shrnujeme hlavní body z jejich recentní publikace.
Možné komplikace PIVC
Periferní intravenózní katétry (PIVC) lze použít k podávání infuzních roztoků, léků a krevních přípravků. PIVC jsou však spojeny s četnými komplikacemi, jež zahrnují infekce (bakteriémie nebo lokální infekce) i neinfekční komplikace (dislokace, okluze lumen, extravazace, flebitidy a dermatitidy vyvolané antiseptickými či obvazovými materiály).
Prevalence komplikací souvisejících s PIVC se v humánní medicíně pohybuje mezi 20 a 40 %, přičemž komplikace zvyšují riziko úmrtí pacienta, náklady na léčbu a prodlužují dobu do propuštění. Podíl hospitalizovaných koček a psů, kterým je ve veterinární praxi zaveden PIVC, není znám, ale podle autorů studie mají téměř všechny kočky a psi hospitalizovaní po dobu > 24 hodin PIVC in situ. U 17−47 % koček a psů s PIVC se vyskytují komplikace, přičemž nejčastějšími jsou flebitida, extravazace, dislokace a okluze.
Rizikové faktory
Mezi faktory, které jsou ve veterinární medicíně spojovány se zvýšeným rizikem komplikací PIVC, se řadí:
- delší doba hospitalizace
- vyšší hmotnost (pouze u psů)
- personál aplikující katétr
- nepoužití bezjehlového konektoru (typu SafeBreak)
+
Nově mezi tyto faktory na základě studie týmu z Royal Veterinary College patří rovněž:
- > 1 pokus o zavedení PIVC
- 2. či další PIVC zavedený během hospitalizace
- frekvence proplachování jiná než každých 1−24 hodin
- proplachovací roztok s obsahem laktátu sodného
Závěr
Lepší porozumění faktorům spojeným s komplikacemi PIVC mohou pomoci zvýšit kvalitu péče o daného pacienta, a tím i snížit náklady na jeho léčbu.
(kata)
Zdroj: Haskey E., Maund V., Allerton F. et al. Placement, management and complications associated with peripheral intravenous catheter use in UK small animal practice. J Small Anim Pract 2025; 66 (1): 3−13, doi: 10.1111/jsap.13782.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.