Perorální antiemetikum s obsahem maropitantu k prevenci a léčbě zvracení u psů
Tablety s obsahem maropitantu představují účinnou formou prevence a léčby zvracení u psů vyvolaného rozličnými příčinami včetně kinetózy. Následující stručný přehled shrnuje možnosti jejich využití v praxi − indikace, dávkování a způsob podání i bezpečnostní hlediska.
KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Úvod
Tablety Cerenia (Zoetis), jejichž účinnou látkou je maropitant citrát, představují významný pokrok v léčbě a prevenci zvracení u psů. Maropitant působí jako antagonista neurokininových receptorů NK1, čímž inhibuje účinky substance P – klíčového neurotransmiteru zapojeného do procesu zvracení. Tento mechanismus umožňuje účinnou kontrolu zvracení různého původu, včetně kinetózy a zvracení vyvolaného chemoterapií. Maropitant v tabletové formě se ukázal být účinný při léčbě zvracení, nicméně tam, kde je vysoká frekvence zvracení, nemusí být perorálně podaná léčba před dalším zvracením absorbována. Proto se doporučuje zahájit antiemetickou terapii injekčním roztokem se stejnou účinnou látkou.
Indikace
Tablety s maropitantem jsou indikované jednak pro léčbu a prevenci zvracení nevyvolaného kinetózou, například při akutní gastroenteritidě nebo jako součást podpůrné terapie při chemoterapii. Dále jsou určeny k prevenci zvracení vyvolaného kinetózou u psů trpících cestovní nevolností, kdy podáním těchto tablet lze předejít zvracení během cestování.
Dávkování
Dávkování se liší v závislosti na indikaci. Pro léčbu a prevenci zvracení mimo kinetózu se doporučuje dávka 2 mg maropitantu na kilogram tělesné hmotnosti 1× denně. Tablety se podávají perorálně, minimálně 1 hodinu před očekávanou epizodou zvracení, pokud je toto možné předvídat. Léčba může trvat až 14 po sobě jdoucích dnů. Pro prevenci zvracení vyvolaného kinetózou je doporučená dávka vyšší, konkrétně 8 mg maropitantu na 1 kilogram tělesné hmotnosti 1× denně. Tablety se podávají perorálně alespoň 1 hodinu před začátkem cesty a trvání antiemetického účinku je nejméně 12 hodin. Léčba může být opakována maximálně po dobu 2 po sobě následujících dnů.
Protože farmakokinetická odchylka je velká a maropitant se po opakovaném každodenním podání jedné dávky hromadí v těle, mohou být u některých jedinců při opakovaném podání dostatečné nižší dávky než doporučené.
Na trhu jsou k dispozici 2 síly tablet s 60 a 160 mg maropitantu. Před podáním tablety je vhodné nabídnout psovi lehké jídlo nebo pamlsek, aby se předešlo podávání na lačný žaludek. Tablety by se neměly podávat zabalené v jídle, protože to může zpomalit jejich rozpuštění a nástup účinku. Po podání je důležité psa pečlivě sledovat, aby se zajistilo, že tableta byla skutečně polknuta.
Bezpečnostní profil
Maropitant je obecně dobře snášen, avšak je třeba vzít v úvahu následující bezpečnostní aspekty. Bezpečnost přípravku nebyla stanovena u psů mladších 8 týdnů v indikaci zvracení a nauzey, u psů mladších 16 týdnů při kinetóze ani u březích či kojících fen. U psů s jaterními onemocněními je třeba postupovat opatrně, protože maropitant je metabolizován v játrech. U psů s predispozicí k srdečním onemocněním je také nutná opatrnost, jelikož maropitant má afinitu k vápníkovým a draslíkovým iontovým kanálům. Maropitant se silně váže na plazmatické proteiny a může interagovat s jinými léky s vysokou vazbou na proteiny. Nedoporučuje se současné podávání s blokátory kalciových kanálů.
Závěr
Tablety s obsahem maropitantu představují účinný nástroj v arzenálu veterinárního lékaře pro kontrolu zvracení u psů. Při dodržování doporučeného dávkování a zohlednění individuálních potřeb pacienta lze dosáhnout optimálních terapeutických výsledků. Dle správné veterinární praxe je doporučeno používat léky potlačující zvracení společně s jinými veterinárními a podpůrnými opatřeními, jako jsou dieta a doplnění tekutin, v rámci stanovení základní příčiny zvracení.
(zar)
Zdroj: SPC Cerenia. Dostupné na: https://ec.europa.eu/health/documents/community-register/2006/2006092913268/anx_13268_cs.pdf
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Nejčtenější tento týden
- Nová doporučení WSAVA ohledně vakcinačních schémat u psů a koček – prakticky a v kostce
- Perorální antiemetikum s obsahem maropitantu k prevenci a léčbě zvracení u psů
- Top 5 nejčastějších poranění svalů a šlach u psů
- Jak na kolaps trachey u psů?
- Angiostrongylózu u psů lze lehce zaměnit za jiná onemocnění. Jak si s ní poradit?