Jak na škrkavky u psů a koček − praktické informace v kostce
Vajíčka škrkavek jsou extrémně odolná. Ještě odolnější je jejich lepkavý vnější povlak, kvůli němuž se velmi obtížně odstraňují z povrchů včetně například betonu. Vajíčka mohou přežívat v prostředí i několik let. Prevence jejich vylučování do prostředí je proto klíčová a spočívá v pochopení životního cyklu škrkavek a následné komunikaci s majiteli.
KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Motto: „Unce prevence má cenu libry léčení.“ (Benjamin Franklin)
Škrkavky u psů
Vše se týká životního cyklu
Toxocara canis se zpravidla vyskytuje u štěňat, ačkoliv některé studie naznačují, že mohou být přítomné až u 33 % dospělých psů. Důvodem jsou rozdíly v migračním modelu škrkavek u štěňat oproti dospělým psům.
Životní cyklus škrkavek u dospělých psů
Dospělí samci a samice škrkavek se páří ve střevě psa. Samice škrkavky pak denně vyprodukuje tisíce vajíček, která jsou vylučována s výkaly do prostředí. Po vyloučení se vajíčka v závislosti na okolní teplotě stanou infekčními za 2−4 týdny, kdy obsahují infekční larvu 3. stadia (L3).
Po pozření vajíček škrkavek vhodným hostitelem se z vajíčka vylíhnou a uvolní L3 do střeva hostitele. Následně L3 proniknou do krve, pak do jater a plic, kde doslova vtrhnou do plicních sklípků (hepatotracheální migrace). Pokud k tomu u štěňat dojde ve velkém množství, je výsledným stavem verminózní pneumonie. Po vstupu do plicních sklípků se L3 může vydat jednou ze dvou cest − tracheální nebo somatickou:
- Tracheální migrace: Larvy, které vystoupí do trachey, jsou vykašlány, spolknuty a putují do střeva, kde dospějí.
- Somatická migrace: Larvy, které se vrátí do alveolárních cév, se dostanou do svalů nebo orgánů, kde se zapouzdří a jejich vývoj se zastaví.
Životní cyklus škrkavek u štěňat
Štěňata se mohou nakazit transplacentární (primární cesta) nebo laktogenní cestou:
- Transplacentární cesta: Při somatické migraci se červi encystují v tkáních a jejich vývoj je zastaven. Pokud však fena se zapouzdřenými larvami zabřezne, tyto larvy se reaktivují (po 45. dni březosti vlivem hormonálních změn) a přes pupečníkovou žílu se dostanou do jater a plic štěňat. V době porodu, kdy se štěňatům roztáhnou plíce, se tracheální migrací dostanou do střev, kde za 3 týdny dozrají.
- Laktogenní cesta: Encystované larvy mohou infikovat i štěňata, která pijí mléko infikované matky.
Štěňata infikovaná v děloze nevylučují vajíčka dříve než ve věku 2,5−3 týdnů. Škrkavky, kterými se jedinec nakazí po narození pozřením vajíček z prostředí, se stanou dospělci a začnou vylučovat vajíčka do prostředí přibližně za 4 týdny po expozici. Larvy, jež se do organismu dostanou pozřením infikovaných hostitelů z řad obratlovců, se však mohou vyvinout v dospělce již za 2 týdny.
Prevence
- Pravidelné odčervování pomocí schváleného anthelmintika (Simparica Trio − sarolaner/moxidektin/pyrantel).
- Štěňata se odčervují ve věku 2, 4, 6 a 8 týdnů a poté pokud možno každý měsíc (Banminth pasta − pyrantel). Jediná infekce škrkavkami u feny může vést k přenosu na všechny vrhy, a to i když u ní patentní infekci neprokážeme. Feny odčervujeme 1× v době připuštění a 1 týden před porodem. Kojící feny ve 2, 4, 6 a 8 týdnech a po odstavu společně se štěňaty.
- Účinnost počátečního odčervení i compliance klienta by měla být sledována vyšetřením trusu 2−4× v prvním roce a poté 1−2× ročně v závislosti na věku zvířete a jeho předchozí anamnéze.
- Dospělá zvířata ošetřujeme 4× ročně širokospektrálním anthelmintikem (Simparica Trio). To by se mělo časově shodovat s vhodnou diagnostikou trusu.
- Důležitá je osvěta mezi majiteli, zejména v zajištění prevence kontaminace prostředí: sběr a likvidace psích výkalů, zakrývání pískovišť, zamezení pozření možných kontaminovaných předmětů, a to i dětmi, jelikož infekce T. canis či T. cati je zoonóza. Projevuje se jako tzv. larva migrans − závažné onemocnění s možným poškozením kůže, oka nebo vnitřních orgánů způsobeným migrací larev.
Škrkavky u koček
Toxocara cati je mimořádně častým parazitem koček na celém světě. V nedávných studiích bylo více než 25 % koček pozitivně testováno na T. cati. Životní cyklus škrkavek T. cati je až na několik výjimek podobný životnímu cyklu škrkavek T. canis.
- Transplacentární přenos nebyl u koček zjištěn.
- K laktogennímu přenosu škrkavek T. cati dochází mnohem vzácněji než u larev T. canis.
- Infekce dospělých zvířat škrkavkami je pravděpodobnější u koček než u psů.
Prevence
Koťata odčervujeme od 3 týdnů věku, následně každé 2 týdny až do věku 12 týdnů, poté měsíčně. Dospělá zvířata ošetřujeme i 4× ročně (diagnostika trusu 2−4× v prvním roce a poté 1−2× ročně) (Cazitel − pyrantel/praziquantel).
(kata)
Zdroje:
1. Moorhead A. Roundworms in dogs. Today's Veterinary Practice, 2019. Dostupné na: https://todaysveterinarypractice.com/parasitology/roundworms-in-dogs
2. CAPC (Companion Animal Parasite Council). Ascarid. CAPC Vet, 2022. Dostupné na: https://capcvet.org/guidelines/ascarid
3. Prausová H. Škrkavky u psa, její vývojový cyklus a co to znamená pro odčervování. Labvet, 2019. Dostupné na: https://labvet.cz/blog/skrkavka-psi
4. Banminth perorální pasta pro psy. Příbalová informace. Zoetis, 2024.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Kongresy
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Top 5 nejčastějších poranění svalů a šlach u psů
- Top 5 situací využití gabapentinu ve veterinární praxi... a kdy naopak vhodný není
- Jak na kolaps trachey u psů?
- Top 5 nejčastějších příčin neurologických problémů u koček referovaných na specializované pracoviště
- Nejčastější nádory očních víček u psů a koček