#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Benefity suplementace omega-3 PUFA u koní s chronickým onemocněním dolních cest dýchacích

6. 9. 2017

Omega-3 polynenasycené mastné kyseliny (PUFA) jsou nezbytné pro správnou funkci tělesných orgánů. Vykazují rovněž protizánětlivé účinky, snižují tvorbu prozánětlivých cytokinů a uplatňují se jako doplněk terapie některých zánětlivých onemocnění jak ve veterinární, tak i v humánní oblasti.

Úvod

Chronická onemocnění dolních cest dýchacích jsou jedním z nejčastějších problémů řešených v hipiatrické praxi. Dvěma nejčastěji stanovovanými diagnózami jsou rekurentní obstrukce dýchacích cest (RAO) a zánětlivé onemocnění dýchacích cest (IAD). Koně postižení onemocněním RAO vyžadují doživotní management a léčbu. Standardním postupem terapie RAO je snížení prašnosti krmiva a prostředí, tlumení zánětu prostřednictvím glukokortikoidů a zefektivnění transportu kyslíku do plic opakovanými aplikacemi látek s bronchodilatačními účinky.

V rámci prezentované studie byl zkoumán benefit suplementace omega-3 PUFA na zmírnění zánětu a klinických příznaků onemocnění dolních cest dýchacích. Skupině testovaných koní bylo nabízeno peletované krmivo, aby byla minimalizována jejich expozice prachu. Po dobu 2 měsíců byly dvěma skupinám koní podávány omega-3 polynenasycené mastné kyseliny (1× nebo 2× denně, 10 a 11 koní), zatímco třetí skupina dostávala pouze placebo (11 koní). Všem testovaným koním byly diagnostikovány RAO nebo IAD. Studii dokončilo celkem 32 zvířat, z toho 14 s RAO a 18 s IAD.

Výsledná zjištění

Snížení prašnosti prostředí vedlo ke zlepšení klinických příznaků u obou skupin koní. Skupina dostávající pouze placebo však vykazovala pouze mírnější zlepšení klinických příznaků ve srovnání se zvířaty, kterým byly podávány omega-3 PUFA. Suplementace omega-3 polynenasycených mastných kyselin vedla ke statisticky významnému zmírnění kašle, zlepšení funkce plic, zmírnění dušnosti a snížení procentuálního zastoupení neutrofilních granulocytů v bronchoalveolární laváži.

Dále se zjistilo, že zdvojnásobení dávky omega-3 PUFA nevedlo ke dvojnásobnému zvýšení hladiny DHA v krevní plazmě. Je pravděpodobné, že tělo dokáže využít omega-3 PUFA pouze do určitého množství a nadbytek není tělem zpracován a je vyloučen. Je proto nejspíše zbytečné zvyšovat dávky omega-3 PUFA s cílem dosáhnout lepších protizánětlivých účinků.

Minimalizace prašnosti krmiva v kombinaci se suplementací omega-3 nenasycených mastných kyselin vykazovala klinické zlepšení srovnatelné s třítýdenní perorální aplikací dexamethasonu (0,1 mg/kg/24 hod). Kortikosteroidy ovšem mají řadu vedlejších účinků, zejména pokud je nutné je aplikovat dlouhodobě. Představují zvýšenou zátěž na tělesné orgány, imunitní systém a metabolismus. Tlumení zánětu pomocí omega-3 polynenasycených mastných kyselin tak představuje z dlouhodobého hlediska bezpečnější a vhodnější variantu terapie RAO.

Závěr

Chronická onemocnění dolních cest dýchacích představují výzvu pro chovatele i veterinárního lékaře. V řadě případů lze klinické příznaky zmírnit vhodným chovatelským managementem a medikamentózní terapií. Suplementace omega-3 PUFA po dobu minimálně 2 měsíců představuje vhodný doplněk terapie koní s diagnostikovaným RAO nebo IAD, jejich podávání vede ke zmírnění klinického průběhu těchto nemocí. Je důležité používat pouze kvalitní doplňky s deklarovaným obsahem DHA. Doporučená denní dávka činí 1,5 g DHA (3 mg DHA/kg/den). 

(dewa)

Zdroj: Nogradi N., Couetil L. L., Messick J. et al. Omega-3 fatty acid supplementation provides an additional benefit to a low-dust diet in the management of horses with chronic lower airway inflammatory disease. J Vet Intern Med 2015; 29 (1): 299−306, doi: 10.1111/jvim.12488.



Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#