Parazité − nesmrtelné téma veterinární medicíny
Kvalitní a pravidelná ochrana proti vnitřním a vnějším parazitům je základním kamenem prevence a péče o zdraví domácích mazlíčků. Cestování, import zvířat a změny klimatu přispívají k invazi nových druhů do České republiky. Rezistence parazitů a vyvíjení nových účinných látek jsou aktuální témata, která spolu úzce souvisejí. Na trhu se objevují nové kombinované přípravky, jež mají široké spektrum účinku vůči vnitřním i vnějším parazitům.
Onemocnění přenášená vektory
Mezi onemocnění přenášená vektory (VBDs − vector-borne diseases) patří například srdeční a podkožní dirofilarióza, infekce tasemnicí Dipylidium caninum, babesióza, anaplazmóza, borrelióza. Léčba řady těchto onemocnění bývá komplikovaná, dlouhodobá a s nejistou prognózou. Prevence je obvykle mnohem účinnější. Jelikož se jedná o onemocnění, která jsou velmi často přenášena ektoparazity (klíšťata či blechy), spočívá účinná prevence v pravidelném podávání ektoparazitik. Problematiku rezistence efektivně řeší nové účinné látky na trhu. V důsledku cestování a změn klimatu jsou VBDs aktuálním tématem. Prevence navíc nechrání pouze jedince, ale přispívá k redukci šíření patogenu v celé populaci.
Srdeční dirofilarióza
Onemocnění způsobuje mikrofilárie Dirofilaria immitis (vlasovec psí). Přenašečem jsou komáři. Přenos může probíhat i transplacentárně, z feny na štěňata. Infekce má zoonotický potenciál, u lidí se manifestuje v podobě granulomatózní pneumonie. Od roku 2005 je potvrzený autochtonní výskyt u psů v ČR (na jižní Moravě).
Larvální stádia, mikrofilárie, měří 220−340 μm a cirkulují v krevním řečišti. K jejich průkazu slouží Knottův test, PCR, krevní nátěr (průkazný pouze u silnější infekce), případně sérologické vyšetření.
D. immitis u psů a koček způsobuje kardiovaskulární onemocnění. Většina případů je asymptomatických, silnější infestace se projevuje chronickými kardiopulmonálními příznaky. Léčba onemocnění (adulticidní terapie) je zdlouhavá a spojená s rizikem tromboembolie v případě hromadného odúmrtí většího množství hlístic. Efektivnější je terapie mikrofilaricidní, která působí v podstatě preventivně. Dochází k usmrcení larev v krevním řečišti, čímž je zabráněno dalšímu vývoji v dospělá stadia a následnému rozvoji klinického onemocnění.
Mikrofilaricidní terapie (moxidektin/selamektin/ivermektin) se aplikuje v měsíčních intervalech po dobu aktivity komárů (březen − říjen). Je třeba zdůraznit majiteli preventivní účinek, zejména v případě cestování do středomoří, importu zvířat nebo při zvýšené expozici komárům (dovolená u přehrad apod.).
Podkožní dirofilarióza
Onemocnění způsobuje mikrofilárie Dirofilaria repens. Přenašečem jsou komáři. Zoonóza se projevuje noduly v podkoží nebo oftalmologickými potížemi. Ve střední Evropě je výskyt této formy − s dermatologickou manifestací − vyšší než v případě srdeční dirofilariózy, nicméně pouze u psů; u kočky parazit nedosahuje dospělosti.
Detekce probíhá na základě Knottova testu, krevního nátěru, případně exstirpace a vyšetření nodulů. Terapie spočívá v chirurgickém odstranění nodulů s vlasovci a aplikaci moxidektinu (4 dávky v měsíčních intervalech). Účinnou prevencí je, tak jako v případě srdeční dirofilariózy, terapie mikrofilaricidní.
Sarolaner
Sarolaner je isoxazolinový derivát, používaný ve veterinární medicíně jako ektoparazitikum. Obsahují jej mj. přípravky Simparica, Simparica Trio (v kombinaci s moxidektinem a pyrantelem) a Stronghold Plus (v kombinaci se selamektinem).
Jelikož se jedná o nový typ účinné látky, je riziko vzniku rezistence minimální. Mezi další pozitiva patří léková forma v podobě ochucených žvýkacích tablet, které psi obecně dobře přijímají. Pro kočky je sarolaner k dispozici ve formě spot-on. Výhodou tablety je především dobré vstřebání účinné látky a snížení rizika ztráty účinku setřením z kožního povrchu nebo v důsledku nesprávné aplikace na srst. Dále stojí za zmínku minimalizace kontaktu léčiva s lidskou pokožkou, zejména v případě malých dětí, které si se zvířaty rády hrají.
Spektrum účinku zahrnuje klíšťata (Dermacentor reticulatus, Ixodes hexagonus, Ixodes ricinus a Rhipicephalus sanguineus), blechy (Ctenocephalides felis, Ctenocephalides canis), sarkoptový svrab (Sarcoptes scabiei), ušní svrab (Otodectes cynotis) a demodikózu (Demodex canis).
Závěr
Současná úroveň veterinární péče umožňuje účinně předcházet řadě onemocnění. Na trhu jsou k dispozici kvalitní přípravky, jež při správném dávkování zabraňují propuknutí řady onemocnění nebo toto riziko snižují. Ochrana proti vnějším a vnitřním parazitům tvoří základ pro zdraví zvířat i jejich majitelů, především pak dětí, jež mají s domácími mazlíčky velmi úzký kontakt.
(dewa)
Zdroje:
1. Kryda K. et al. Laboratory and field studies to investigate the efficacy of a novel, orally administered combination product containing moxidectin, sarolaner and pyrantel for the prevention of heartworm disease (Dirofilaria immitis) in dogs. Parasit Vectors 2019; 12: 445, doi: 10.1186/s13071-019-3702-6.
2. Becskei C. et al. Efficacy of a novel chewable tablet containing sarolaner, moxidectin and pyrantel (Simparica Trio™) against four common tick species infesting dogs in Europe. Parasit Vectors 2020; 13: 100, doi: 10.1186/s13071-020-3949-y.
3. Tahir D. et al. Vector-borne nematode diseases in pets and humans in the Mediterranean basin: an update. Vet World 2019 Oct; 12 (10): 1630–1643, doi: 10.14202/vetworld.2019.1630-1643.
4. Svobodová V., Svoboda M. Klinická parazitologie psa a kočky. B-V-M, Brno, 2013.
5. Packianathan R. et al. Safety and efficacy of a new spot-on formulation of selamectin plus sarolaner in the treatment and control of naturally occurring flea infestations in cats presented as veterinary patients in Australia. Parasit Vectors 2020; 13: 227, doi: 10.1186/s13071-020-04099-x
6. Zoetis Česká republika. Dostupné na: www.zoetis.cz
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.