Metabolismus S-adenosylmethioninu a onemocnění jater
Methionin je esenciální aminokyselina, metabolizovaná převážně v játrech, kde dochází působením enzymu methionin adenosyltransferázy ke konverzi na S-adenosylmethionin (SAMe). Ačkoli SAMe syntetizují veškeré buňky savců, většina ho vzniká v játrech – orgánu metabolizujícím přes 50 % methioninu z potravy. SAMe je nezbytný pro metylaci řady substrátů (DNA, proteinů, lipidů a mnoha dalších malých molekul) a syntézu polyaminů, proto poklesne-li jeho koncentrace pod určitou hladinu, případně je-li příliš vysoká, bude ovlivněna i normální funkce jater. Obsah SAMe v játrech ovlivňují fyziologické podmínky. Pro omezení těchto fluktuací je tedy rychlost syntézy a katabolismu SAMe v játrech přísně regulována. U myší může selhání regulace vést ke steatóze jater a rozvoji hepatocelulárního karcinomu (HCC). Z tohoto důvodu by udržování homeostáze SAMe mělo být terapeutickým cílem při léčbě nealkoholické steatohepatitidy, alkoholické a nealkoholické cirhózy jater a v chemoprevenci vzniku HCC.
Published in final edited form as: Ann Hepatol. 2013 ; 12(2): 183–189.
José M Mato*, M Luz Martínez-Chantar*, and Shelly C Lu**
Více o této studii se dočtete zde
Použití S-adenosylmethioninu (SAM-e) u našich pacientů:
Kazuistika č.1.
Malý knírač, F, 9 let
Dg. Hemobartonelóza
Terapie: kortikosteroidy, antibiotika
Klinický stav po terapii: fena neprospívá, klinický stav se zhoršuje
Provedeno vyšetření krve: GOT- 12,5; GPT-6,7; ALP- neměřitelné
Nasazen S-adenosylmethionin v kombinaci se Silybinem
Po 2 měsících kontrolní vyšetření krve: GOT- 2,5; GPT- v normě; ALP- v normě
Klinický stav pacienty výborný bez jaterní diety, dieta se sníženou hladinou tuků
Klinika Anima, MVDr. Anderlová, Praha
Kazuistika č.2.
Labradorský retrívr, F, 8 let
Dg. Hepatitida
Vyšetření krve: ALT více než 16,67 ukat/ l (referenční rozmezí 0-0,55ukat/l)
Terapie: kortikosteroidy, S-adenosylmethion se Silybinem
Vyšetření krve po 6ti týdnech terapie: ALT 5,25ukat/l
Vyšetření krve po 10ti týdnech terapie: ALT 3,25ukat/l
Veterinární klinika VETCARE, MVDr. Vašíčková, Jablonec nad Nisou
Úloha SAM-e (S-adenosylmethioninu) a Silybinu při jaterních onemocněních
Játra patří mezi životně důležité orgány s nezastupitelnou úlohou v metabolismu a detoxikaci. Podílí se na syntéze sacharidů, bílkovin, aminokyselin a metabolismu lipidů. V neposlední řadě plní i funkci skladovací pro celou řadu látek např. pro glukózu ve formě glykogenu, vitamin A, vitamin D, vitamin B12, vitamin K, železo a měď. Podílí se na imunitě, produkci albuminu, syntéze angiotenzinogenu a enzymu katalázy.
Onemocnění jater jsou relativně častým nálezem nejen u geriatrických pacientů a látky SAM-e a Silybin jsou velmi významné pro jejich regeneraci.
Silybin zabraňuje rozpadu hepatocytů, napomáhá regeneraci poškozené buněčné membrány a chrání jaterní buňky před působením toxinů. Současné podávání látek SAM-e a Silybinu má velký význam pro maximální ochranu a regeneraci jater.
SAM–e (S-adenosylmethionin) je látka přirozeně se vyskytující v tělech živočichů. Vzniká v játrech z aminokyseliny methioninu, kterou psi i kočky přijímají v potravě. Při nedostatečné výživě, onemocnění jater nebo u starých a chronicky nemocných zvířat však nemusí být jeho přísun dostačující. S-adenosylmethionin se v těle účastní celé řady chemických reakcí především prostřednictvím přeměny na glutathion, který se uplatňuje jako významný antioxidant. Antioxidanty zabraňují poškození buněk, například hepatocytů, volnými kyslíkovými radikály a oxidačním stresem.
SAM-e obsahuje síru a methylové skupiny. Díky tomu se účastní syntézy neurotransmiterů. Proto lze SAM-e využít i při poruchách tzv. kognitivních funkcí u psů a koček.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.