#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Vhodné krmivo jako neoddělitelná součást dlouhodobého managementu FIC − a jak ho vybrat

10. 9. 2024

Vzhledem k současným poznatkům by felinní idiopatická cystitida (FIC) neměla být považována jen za výhradní problém močových cest. FIC je komplexní onemocnění, které se týká i nervového a adrenergního systému, vliv mají také chovatelské podmínky a prostředí, ve kterém kočka žije. Vhodné krmivo může pomoci s řadou problémů souvisejících s tímto onemocněním, a tvoří tak neoddělitelnou součást dlouhodobého managementu FIC.

Úvod

U dospělých koček dosahuje prevalence idiopatické cystitidy přibližně 2 %. Postižené kočky vykazují častější močení a známky obtíží a bolesti při močení. U neobstrukční formy stav obvykle do týdne vymizí, ale běžné jsou opakované recidivy. Onemocnění je způsobeno neinfekčním, neurogenním zánětem. Publikované studie potvrzují jako rizikové faktory věk (2−7 let), nadváhu, prostředí a stres.

Dlouhodobý management FIC se zaměřuje na omezení vlivu stresu a dietoterapii. Obohacení prostředí spolu s dalšími behaviorálními modifikacemi je shrnuto v 5 pilířích MEMO, v tzv. multimodální modifikaci prostředí. V rámci dietoterapie jsou v současné době přijímány zásady plynoucí z podstaty toho, co o FIC víme. Samotný výběr krmiva by měl odrážet individuální potřeby každého jedince, přičemž záleží na konzistenci i složení krmiva.

   

Možnosti omezení klinických příznaků FIC

Vlhké krmivo 

Výsledky studií potravních zvyklostí koček s FIC ukazují na výhradní konzumaci suchého krmiva jako na rizikový faktor jejího vzniku. Pokud kočky konzumují pouze suché krmivo, je objem jejich moči přibližně o 40 % nižší než při výhradním příjmu krmiva vlhkého. Nižší objem koncentruje moč, zvyšuje se její osmotický tlak a koncentrace složek vyvolávajících FIC, pokud jsou přítomné. Výsledkem je vyšší riziko prostupu moči, respektive neurotoxických složek z ní do stěny močového měchýře a vznik neurogenního zánětu, zejména pokud je vrstva glykosaminů suboptimální. 

Ne všechny kočky preferují přechod na jinou texturu krmiva. Některé veterinární diety určené k léčbě onemocnění dolních močových cest u koček (FLUTD) jsou formulovány tak, aby i ony podporovaly ředění moči. Vždy by však měly být nabízeny různé zdroje vody.

Specifický obsah minerálních látek

Podávání vysoce kvalitní veterinární diety může pomoci snížit počet recidiv FIC a riziko tvorby struvitů a kalciumoxalátů. Krystaly struvitu (fosforečnanu hořečnatoamonného) patří mezi běžné součásti uretrálních zátek u kocourů; mezi urolity pak dominují oxaláty a struvity. V recentní kontrolované randomizované zaslepené klinické studii podávání krmiva určeného k prevenci vzniku a podpoře rozpouštění struvitů a k prevenci tvorby oxalátu vápenatého (s nízkým obsahem hořčíku, okyselující moč, obohacené o omega-3 mastné kyseliny a antioxidanty) významně snížilo výskyt recidiv FIC a příznaky hematurie, dysurie a strangurie, a to u koček s neobstrukční idiopatickou cystitidou.

Doplňky snižující zánět močového měchýře

Mezi tyto doplňky patří omega-3 polynenasycené mastné kyseliny s dlouhým řetězcem (LCPUFA: kyselina eikosapentaenová a kyselina dokosahexaenová) a antioxidanty, jako jsou vitamin E a betakaroten. Dosud neexistují studie stanovující terapeutickou dávku pro kočky s FIC, ale studie podporují dlouhodobé používání víceúčelových urologických diet s obsahem omega-3 a antioxidantů.

Glykosaminoglykany

U FIC je známo, že dochází ke sníženému vylučování glykosaminoglykanů (GAG) močí. V důsledku toho je vrstva GAG v močovém měchýři slabší a močové složky mohou pronikat do urotelu a spodních tkání a aktivovat senzorická vlákna, což vede k neurogennímu zánětu. Nicméně v současnosti nejsou dostupné studie, které by jasně dokládaly účinnost perorální nebo subkutánní aplikace GAG kočkám.

Látky redukující stres 

Serotonin má v těle důležitou funkci při kontrole úzkosti, nemůže však projít hematoencefalickou bariérou. Proto ke zvýšení jeho hladiny používáme inhibitory zpětného vychytávání serotoninu, jako je fluoxetin, nebo suplementaci jednoho z jeho prekurzorů, například L-tryptofanu.

L-tryptofan může mít u koček anxiolytický účinek. V jedné ze studií byly u koček, které dostávaly dietu doplněnou o L-tryptofan, pozorovány významné změny v chování jako (vokalizace, agonistické chování, vyměšování mimo záchod, škrábání...).

Studie naznačují, že anxiolytické účinky má i alfa-kasozepin z kravského mléka a je účinný při omezování úzkosti a vybraných sociálně stresových stavů u koček.

Pozn.: I když mohou být samostatně podávané perorální doplňky prospěšné, je třeba zvážit minimalizaci jakéhokoliv stresu spojeného s jejich denním podáváním. Pokud jsou přímou součástí krmiv, omezíme stres spojený právě s jejich podáváním.

   

Nadváha jako rizikový faktor FIC

Obezita patří mezi rizikové faktory FIC a měla by být řešena v rámci dlouhodobého managementu. Dieta by tak měla splňovat nejen požadavky plynoucí z FIC, ale v případě potřeby také podporovat redukci hmotnosti. Současné veterinární diety proto reagují i na tuto potřebu.

   

(kata)

Zdroje:
1. Beynen A. Diet and feline idiopathic cystitis (Voeding en idiopathische cystitis bij de kat.) Dier-en-Arts 2016; 1/2: 18−21. Dostupné na: www.researchgate.net/publication/334760767_Diet_and_feline_idiopathic_cystitis
2. Houston D. M., Moore A. E., Favrin M. G., Hoff B. Feline urethral plugs and bladder uroliths: a review of 5484 submissions 1998−2003. Can Vet J 2003; 44 (12): 974−977.
3. Kruger J. M., Lulich J. P., MacLeay J. et al. Comparison of foods with differing nutritional profiles for long-term management of acute nonobstructive idiopathic cystitis in cats. J Am Vet Med Assoc. 2015; 247 (5): 508−517. 
4. Denis K. Feline idiopathic cystitis. dvm360, 2023. Dostupné na: www.dvm360.com/view/feline-idiopathic-cystitis
5. Self A. Nutrition and behavior therapy for feline idiopathic cystitis. Today's Veterinary Nurse, 2021. Dostupné na: https://todaysveterinarynurse.com/nutrition/nutrition-and-behavior-therapy-for-feline-idiopathic-cystitis
6. Landsberg G., Milgram B., Mougeot I. et al. Therapeutic effects of an alpha-casozepine and L-tryptophan supplemented diet on fear and anxiety in the cat. J Feline Med Surg 2017; 19 (6): 594-602. 
7. Pereira G. G. L-tryptophan supplementation and its effect on multi-housed cats and working dogs. Improve Veterinary Practice, 2010. Dostupné na: www.veterinary-practice.com/article/l-tryptophan-supplementation-and-its-effect-on-multi-housed-cats-and-working-dogs



Štítky
Veterinární lékař
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#