#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Kazuistika: Infekční bovinní keratokonjunktivitida neboli růžové oko

3. 10. 2017

V léčbě infekční bovinní keratokonjunktivitidy (IBK) se užívá řada antibiotik. Objevy Moraxella bovoculi a zprávy o IBK spojené s Mycoplasma spp. bez souběžného výskytu Moraxella bovis nebo M. bovoculi však vyvolaly nové otázky týkající se možné role dalších jiných mikroorganismů v patogenezi IBK. Nově je možné použít v rámci její terapie také přípravek Vetericyn, který má řadu výhod.

Etiopatogeneze

IBK je nejčastějším očním onemocněním skotu postihujícím všechna plemena, navíc je vysoce nakažlivé. Za původce onemocnění je považována gramnegativní bakterie Moraxella bovis. V roce 2007 byla z postiženého oka izolována také Moraxella bovoculi, ale její role v patogenezi IBK není zcela objasněna. Obě bakterie je možné kultivovat i ze zdravých očí bez známek klinického onemocnění. Vnějšími rizikovými spouštěcími faktory mohou být UV záření, mouchy, infekce Mycoplasma spp., virus infekční bovinní rinotracheitidy a cizí tělesa (prach, části rostlin). Vždy je optimální odeslat výtěr ideálně z léze oka na bakteriologické vyšetření.

Klinické příznaky

Mezi příznaky IBK patří ulcerace a edém rohovky, fotofobie, blefarospasmus a epifora. Většina ulcerací se hojí jizvami, které následně zhoršují vidění. Bolest oka a zhoršené vidění mohou mít za následek snížený příjem potravy a hubnutí. V nejtěžších případech dochází k ruptuře rohovky a trvalé slepotě.

Terapie

M. bovis i M. bovoculi jsou citlivé k řadě antibiotik (např. penicilin aplikovaný topicky, případně injekčně subkonjunktiválně, topicky kloxacilin, parenterálně oxytetracyklin nebo kombinace parenterálně a orálně oxytetracyklin aj.). Je třeba dodržovat ochranné lhůty. Aplikují se také nesteroidní antiflogistika. Pro podporu hojení ulcerací je možné do oka kapat autologní sérum, ale frekvence každých 30−60 minut je v praxi těžko přijatelná. V závažných případech je nutné využít i terapii chirurgickou. Použití krytí na postižené oko omezuje dráždění oka světlem a přístup mouchám.

Je známo, že M. bovis přežívá v mouchách, proto je extrémně důležitou součástí terapeutického i preventivního postupu u IBK kontrola výskytu much. IBK navíc není problémem jen jednoho zvířete ve stádě. V rámci prevence je možné před začátkem teplého období s výskytem much použít vakcinaci, která zmírňuje klinické projevy a další komplikace. Úspěšná kontrola IBK musí zahrnovat kontrolu původce a jeho hostitele (much), prostředí a management stáda.

Popis případu: tele s infekcí oka

Pacientem bylo tele z mléčné farmy s infekcí oka. Klient používá přípravek Vetericyn Pink Eye Spray k proplachování oka 3−4× denně. S přípravkem již zkušenost má a je s jeho účinkem spokojený, používá jej zhruba měsíc na růžové oko u telat, krav i býků. Nasazuje jej vždy ke zmírnění zarudnutí, výtoku z rány a také ke zmírnění bolesti a otoku.

Obr. 1: Stav před léčbou

Obr. 2: Po 24 hodinách od zahájení léčby

 

Přípravek Vetericyn a možnosti jeho použití

Vetericyn je topický roztok určený k péči o rány a podráždění vyvolaných bakteriemi, viry, plísněmi nebo sporami. Neobsahuje kortikosteroidy ani antibiotika, není třeba jej oplachovat a je netoxický. Působí jako oxidační antiseptikum a obsahuje látky podobné těm, které produkuje vlastní imunitní systém zvířat. Nepoškozuje zdravou tkáň, má neutrální pH a při aplikaci neštípe. Likviduje 99,999 % bakterií, virů, plísní a spor včetně E. coli, stafylokoků (MRSA), streptokoků, bakterií Moraxella bovis a Pseudomonas aeruginosa, rodů Pasteurella a Actinomyces. Testy prokázaly vhodnost u soutěžních zvířat.

Přípravek je možné použít v těchto indikacích: abscesy vyvolané hříběcí/bakteriální horečkou / horečkou s neklidem, škrábnutí, dermatofytóza, mykotická dermatitida, oční infekce, ušní infekce, povrchová plíseň, kožní vyrážky, kožní vředy, lokální záněty, řezné rány, popáleniny, místa po chirurgickém zákroku, podrážděná kůže.

J.A. Angelos

Zdroje: 
1. Tele s infekcí oka − případová studie. Vetericyn, A care. Dostupné na: www.acare.cz/img/soubory/vetericyn-4.pdf
2. Angelos J. A. Infectious bovine keratoconjunctivitis (pinkeye). Vet Clin North Am Food Anim Pract 2015; 31 (1): 61−79, v−vi, doi: 10.1016/j.cvfa.2014.11.006.



Štítky
Veterinární lékař Student veterinárního lékařství Veterinární sestra
Nejčtenější tento týden Celý článek
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#