Diagnostika příčin alopecie u psů a její možná úskalí z pohledu dermatologů
Najít příčinu alopecie u psů není vždy snadné, přičemž dermatologové upozorňuji, že chyby se dělají již v anamnéze nebo kvůli přeskakování celkového klinického vyšetření. Co tedy neopomíjet?
KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Etiopatogeneze
Příčiny alopecie lze rozdělit do 2 skupin:
1. Ty, které působí problémy s růstem chlupů − primárně bez pruritu, nezánětlivé ztráty srsti (vždy je zde však možná sekundární infekce):
- hypotyreóza
- hyperadrenokorticismus
- nádor ze Sertoliho buněk
- poporodní alopecie v důsledku hormonálních změn
- exogenní steroidy (perorální, lokální)
- alopecie X (pomeranian, vlčí špic, další plemena s jemnou, plyšovou srstí)
- alopecie slabin
- tlaková alopecie (tlakové body velkých psů)
- hypertrofie ocasních žláz (hormonální/endokrinní)
- alopecie barevných mutantů (modrá/stříbrná srst, často také atopická)
- vrozená/dědičná alopecie
- autoimunitní onemocnění (Alopecia areata)
- telogenní efluvium (související se stresem, vzácné)
2. Zánětlivé, kdy srst vypadává kvůli folikulitidě. Téměř každé zánětlivé onemocnění kůže může mít nějaký aspekt alopecie:
- bakteriální infekce (Staphylococcus pseudintermedius)
- atopická dermatitida, často se sekundárními kvasinkovými a stafylokokovými infekcemi
- paraziti (demodikóza aj.)
- plísňové infekce (kvasinky, dermatofyty)
- autoimunitní onemocnění (Pemphigus foliaceus aj.)
Anamnéza
Je nezbytné ptát se co nejkonktrétněji. Nikoliv „Vykazuje nějaké další příznaky onemocnění?“, ale „Pije hodně? Budí se v noci kvůli potřebě močení?“.
Pozor na otázku týkající se svědění. Běžně se majitelé domnívají, že pokud léze vypadá hrozně, musí svědit, a řeknou, že ano. Nebo že svědění se projevuje pouze škrábáním a pak řeknou, že ne − psa nic nesvědí. Vhodnější je ptát se například: „Převaluje se na zádech, olizuje si tlapky, ‚sáňkuje‘?“ U symetrických lézí pátráme i po příznacích hypotyreózy (psi mladí až středního věku) nebo hyperadrenokorticismu (starší psi).
Klinické vyšetření
Je nutné vyšetřit celého psa, nejen kůži a srst!
Diagnostické testy
Zánětlivá alopecie
Potřebná je cytologie (otisk pásky, sklíčka) na kvasinky/bakterie a hluboké kožní seškraby na roztoče, případně kultivace na dermatofyty. U silně pruritickych pacientů − i když jsou seškraby negativní − je třeba vyloučit zevní parazity pomocí zkušebního podávání isoxazolinových antiparazitik po dobu 1−2 měsíců. Biopsie je potřeba, pokud jiná diagnostika či léčba nepřináší výsledky nebo jsou léze závažné a neobvyklé.
Abnormality v růstu chlupů
Majitel si problému nemusí všimnout, dokud zvíře není ošetřeno či ostříháno, a obviní ošetřovatele, protože „dosud nebyl žádný problém“. Stanovení diagnózy „alopecie po ostříhání“ se tak nedoporučuje. Vhodnější je označení „porucha růstu srsti“.
Trichogram − rychlá a levná pomoc v diagnostice všech případů alopecie
Vytržené chlupy (50−100) se připevní na podložní sklíčko s tekutým parafínem jedním směrem.
Chlupová cibulka
Anagenní vlasové cibulky jsou hladké a pigmentované a při vytrhávání se ohýbají a vypadají jako kyj (viz obr. 1). Přítomnost převážně anagenních chlupů může naznačovat anagenní defluxaci, případně alopecie není spojená s poruchou růstového cyklu chlupů.
Obr. 1 Anagenní chlupová cibulka
Telogenní cibulky jsou drsné, nepigmentované, rovné a ve tvaru šípu či kopí (viz obr. 2). Pokud se chlupy snadno vytrhávají a jsou většinou v telogenu, naznačuje to souvislost s poruchou výživy, endokrinní nebo metabolickou. Pokud je v anamnéze náhlé vypadávání chlupů, může se jednat o telogenní efluvium. Telogenní chlupy jsou převládajícím nálezem u alopecie spojené s folikulární dysplazií (sezonní alopecie slabin, hypotyreóza a hyperadrenokorticismus).
Obr. 2 Telogenní chlupová cibulka
Vlasový stvol
Normální vlasové stvoly jsou hladké a mají stejnoměrný průměr, s dobře ohraničenou kůrou a dření. Pigmentace závisí na barvě srsti.
Abnormální melanosomy mohou mít za následek zduření a zlomy ve vlasovém stvolu (viz obr. 3) a vyskytují se u psů s alopecií barevných mutantů, stejně jako shlukování melanosomů u dysplastických chlupových cibulek (viz obr. 4).
Obr. 3 Shlukování melaninu a zlom ve vlasovém stvolu z modré čivavy
Obr. 4 Shlukování melaninu u dysplastických chlupových cibulek − alopecie barevných mutantů
Přítomní mohou být ektoparazité nebo jejich vajíčka (viz obr. 5). Nejednotné chlupy s neohraničeným vzhledem jsou typické pro přítomnost plísní. Uvnitř chlupů mohou být vidět hyfy a na vnější straně artrospory (viz obr. 6). Trichoptilóza, podélný rozštěp chlupového stvolu, ukazuje na trauma. Trichorrhexis nodosa (ztráta kutikuly) je spojená s mechanickým nebo chemickým poškozením − polámané chlupy s uzlíky (viz obr. 7).
Obr. 5 Vajíčka parazitů na chlupech
Obr. 6 Artrospory Microsporum canis na vnější straně chlupu
Obr. 7 Trichorrhexis nodosa po poškození teplem z fénu
Chlupový apex
Polámané špičky (viz obr. 8) jsou známkou sebepoškozování (olizování, kousání, škrábání).
Obr. 8 Polámané konečky chlupů po nadměrné sebepéči
Folikulární odlitky
Folikulární odlitky lze pozorovat u folikulitidy, demodikózy, folikulární dysplazie, endokrinopatie a sebaceózní adenitidy (viz obr. 9).
Obr. 9 Demodex ve folikulárním odlitku
Další diagnostické testy
Krevní testy
U psa se zástavou růstového cyklu chlupů je vhodné vyšetření štítné žlázy (celkový thyroxin /T4/, volný T4, tyreotropní hormon /TSH/), spolu s vyšetřením moči. Pokud je samotný celkový T4 v normě, lze tím obvykle vyloučit hypotyreózu, ale pouze na základě celkového T4 bychom ji neměli diagnostikovat (může být nízký v důsledku mnoha jiných stavů a náhodných výkyvů).
Zkušební nasazení léků na štítnou žlázu?
Předepisující lékař často zapomene, že to byla jen zkouška. Když se u pacienta s hypotyreózou nasadí léky na štítnou žlázu, do měsíce lze pozorovat dramatické zlepšení jeho energie a růstu srsti. Pokud se tak nestane, stav je třeba přehodnotit.
Hyperadrenokorticismus
Pokud má pacient laboratorní výsledky v normě a nejsou patrné žádné jiné známky onemocnění kromě vypadávání srsti, testování není nutné; jen pokud hyperadrenokorticismus způsobuje opakované infekce, polyurii, calcinosis cutis aj.
Iatrogenní Cushingův syndrom
Perorální užívání steroidů po delší dobu může vést k řídnutí srsti i bez dalších příznaků. Potvrzením by bylo jejich vysazení a pozorování opětovného růstu chlupů; neexistuje žádný jiný test. Lokální steroidy se mohou vstřebávat systémově a u citlivých pacientů způsobovat stejné problémy jako perorálně podávané. Je proto třeba neopomenout se majitele ptát na léky na uši, oči, topické steroidy, nebo dokonce hormonální substituční léčbu v topické formě u samotného majitele, s níž může pes přijít do styku (například při hlazení).
Sezónní alopecie slabin
Nemusí být nutně sezónní a pouze na bocích. Může spontánně ustoupit, někdy reaguje na zkoušku s melatoninem.
Alopecie X
Někdy nejsou zjištěny žádné abnormality a pacient je spokojený a zdravý. V těchto případech bývá diagnózou alopecie X. Lze zkusit melatonin a/nebo obleček pro psy. Tento stav může i spontánně odeznít.
Terapie
Vedle léčby základní příčiny alopecie je vhodná i samotná stimulace růstu nových chlupů. Inovativní přípravek Stimuderm Ultra (VetExpert) obsahující molekuly ACTIVE NTM™ (aktivní metabolit vitaminu B3 doplněný o hydrolyzované hedvábné proteiny, panthenol a alantoin) stimuluje růst chlupů a prodlužuje jejich anagenní fázi.
(kata)
Zdroje:
1. Eisenschenk M. Diagnosing and treating alopecia in dogs. Veterinary Practice News, 2021. Dostupné na: www.veterinarypracticenews.com/diagnosing-and-treating-alopecia-in-dogs
2. Patel A. Is trichography an underutilised diagnostic aid in dermatology? Improve Veterinary Practice, 2019. Dostupné na: www.veterinary-practice.com/article/is-trichography-an-underutilised-diagnostic-aid-in-dermatology
3. Karas-Tecsa J. Alopecia as a manifestation of skin diseases in dogs: causes, treatments, and analysis of the case studies. Veterinary Life 2023; 7: 15−17.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.